[Jack Rozparovač!]
V Londýně řádí masový vrah, který se zaměřuje na plebejské ženy. Učiní jeho kratochvílím někdo konec, nebo se do vyšetřování zapletou vaše postavy natolik, že se samy stanou oběťmi? Jaká je cena lidského života prozradí první dějová linka tohoto roku - zapojte se a zjistěte, co za hrůzy se skrývá v křivolakých uličkách plných stínů.
Otázky a odpovědi
Začátky Co je vůbec Clockwork Magic?
Clockwork Magic je textová online RPG (roleplay game, čili hra na hrdiny) na motivy knih Bartimaeova trilogie z pera Jonathana Strouda a dalších fandomů s prvky steampunku, kde se prostřednictvím psaných příspěvků stáváte součástí příběhů, který tvoříte společně s dalšími hráči. Ústředním motivem je pro váš vaše postava, jejíž kroky jsou plně ve vaší režii, jako kdybyste psali knihu.

Můžu hrát, když neznám Bartimaeovu trilogi?
Hrát samozřejmě můžete, ale bude to pro vás o něco obtížnější - čeká vás víc čtení reálií, kde jsou shrnuty základní znalostí světa. Knihy se dají sehnat v knihovně nebo jako e-book (například na uložto). V zásadě ale stačí, pokud máte rádi kouzla, historii a steampunk!

Kde si hru stáhnu?
Clockwork magic se nestahuje a nic nestojí, hraje se na diskuzním fóru prostřednictvím psaných příspěvků. Pro přístup do hry je třeba pouze se zaregistrovat (vytvořit si účet) a mít přístup na internet.

Registroval jsem se, jak se do hry dostanu?
Registrujete se pod jménem vaší budoucí postavy, kterou je třeba nejprve schválit. To se děje v sekci Registrace, kam pošlete nové téma nadepsané jménem vaší postavy, vyplněné položkami charakterníku podle vzoru. Pokud karta vyhovuje, je schválena vedením, přesunuta mezi ostatní přijaté postavy a vy můžete do hry. Někdy je třeba před přijetím kartu z vaší strany upravit, pokud jsou v ní nejasnosti nebo nelogičnosti. Celý proces trvá přibližně tři dny až týden.

Vaše postava Moje postava je schválená! Co teď?
V okamžiku, kdy je vaše postava schválena a přesunuta mezi ostatní hráčské postavy, můžete se pustit do prvního příspěvku. Je úplně na vás, kde začnete, prakticky můžete v kterékoli herní sekci Toweru nebo Londýna, kam máte přístup. Doporučujeme "zatoulat se" někam, kde už se vyskytují ostatní hráči, abyste se co nejdřív zapojili.

Můžu mít další postavu?
Ano, je možné zaregistrovat si druhou, pokud vaše první postava nasbírala alespoň 25 herních příspěvků, třetí, pokud obě vaše předcházející nasbíraly každá alespoň po 50 příspěvcích, a tak dále. Konečný limit je pět postav. I tak mějte na paměti, že utáhnout více než jednu postavu může být náročné. Vždy zvažte své časové možnosti a každou postavu si skutečně důkladně promyslete.

Můžu hrát za druhé pohlaví?
Ano, není nic divného na tom, pokud děvče hraje klučičí postavu nebo naopak, stejně jako hrajete za jinak starou postavu, než jste vy sami. Pro někoho to může být zajímavá herní zkušenost.

Chtěl/a bych nějaké speciální schopnosti.
O cokoli zvláštního a vybočujícího si určitě napište vedení ještě dřív, než začnete vůbec psát kartu vaší postavy, ideálně přes Discord, kde se samozřejmě můžete zeptat. Extrémně praštěné věci nezapadající do naší doby mohou být odmítnuty, stejně jako schopnosti, které by byly v silném rozporu se zasazením naší hry. Nedoporučujeme také snažit se k jediné postavě "nacpat" až příliš zvláštností (vlkodlak s křídly, co ovládá zvířata a mluví hadím jazykem).

Do kterého ročníku můžu nastoupit?
V Toweru se nacházejí studenti mezi 12 až 18 lety, do 21 let dokonce cosi jako postgraduál. Spíše než na ročníky se škola dělí na jednotlivé týmy mladých mágů, které vzájemně soupeří. Tyto týmy vznikají spíše na základě sympatií nebo vypočítavosti a je běžné, že starší studenti používají ty mladší tak trochu jako pokusné králíky nebo obětní beránky - ostatně všechny studenty Toweru notně zneužívají mágové ze samotného parlamentu, když jim občas udělují úkoly, s nimiž si sami nechtějí špinit ruce, nebo jsou příliš nebezpečné. Studenti jsou "postradatelní" - ovšem to je zároveň důvod, proč se dostanou nejblíž k dobrodružství!
Tohle všechno je důvod, proč je prakticky jedno, v jakém věku věku nastoupíte, ročníky u nás vlastně neřešíme.

Herní záležitosti Do jakého období je hra zasazena?
Clockwork Magic se odehrává na přelomu 19. a 20. století, konkrétně začínáme v roce 1895. Časem se možná dostaneme i k první světové válce, věnujeme se tudíž i motivům jakési alternativní historie s příměsí steampunku. Pro účely posunu času může občasně docházet k časovým "skokům" dopředu, o nichž budou hráči včas a s předstihem vyrozuměni.

Jak je to tedy s technikou?
Samozřejmě úplně chybí moderní technologie (mobily, počítače, internet) a občas to bude chtít zapátrat, abyste zjistili, co všechno už bylo vynalezeno, ovšem tady spočívá ten přívětivý háček. Díky démonům jsme o něco napřed před mudlovským světem a máme k dispozici drobné projevy steampunku. Maličké mechanismy připomínající živé tvory (okřídlené žáby, mechanické sovičky) mají mágové poměrně "běžně" jako živé mazlíčky (obvykle je pohání klíček a esence nějakého nebohého démona - časy se od létajících perských koberců posunuly vpřed).

Kdo je ředitelem školy?
V tuto chvíli to je blíže neurčené NPC v rukou vedení.

Jak je to s herním časem?
V beta verzi se toto zatím řeší provizorně, posuny jsou volnější a máme zhruba stejnou roční dobu, jako je venku za okny.

Herní termíny Kdo je Hodinář?
Hodinář je náš vypravěč. Není to postava jako ostatní, spíše nadpřirozená entita, zásah do hry a zároveň prodloužená ruka vedení. Na Hodináře nikdy nereagujte jako na osobu a neodmlouvejte mu ("proč se to stalo zrovna mně?").

Kdo je vedení?
Pod pojmem vedení se skrývá uskupení hráčů, kteří hře věnují nadrámcovou energii, nápady, čas a práci. Společně pak kují pikle, připravují dějové linie, vyjadřují se k novým postavám a schvalují je, a tak podobně.

Co je to NPC?
NPC je zkratka z anglického "non-player character", tedy nehratelná postava. Obvykle to může být třeba výčepní, servírka, prodavačka v obchodě... S takovými postavy můžete manipulovat v rámci jejich nastíněné funkce nebo povahy (můžete napsat, že vám servírka přinesla pití, ale už si nemůžete vymýšlet, že na vás začala zničehonic ječet a vylila vám cider na hlavu).
Pak existují takzvaná "osobní NPC", která se mohou mihnout ve hře, např. rodiče nebo sourozenci postavy. Za ty smíte hrát pouze vy, nikdo cizí, ovšem nesmíte s nimi hrát, jako kdyby to byla hlavní postava. Opravdu slouží jen pro doplnění děje.

Co je to topic? Post? MH? Off-topic?
Jedná se o některé vžité anglické názvy nebo zkratky používané na fórech. "Topic" je vlastně téma, "post" je totéž co příspěvek, MH (mimo hru) i off-topic (nebo také OT) značí mimoherní oznámení, například "MH: už musím pryč, o víkendu tu nebudu". Pokud si nejste jistí, buď googlete, nebo se zeptejte, nikdo vás nekousne. V současné době se používá tolik zkratek, že není ostuda nějakou neznat.

Uživatelská nastavení Jak si nastavím avatar a podpis?
Avatar (obrázek u jména) a podpis si můžete nastavit v Uživatelském profilu pod záložkou Profil. Do Uživatelského profilu se dostanete kliknutím na vaše jméno vpravo nahoře. Do podpisu vřele doporučujeme přidat odkaz na kartu vaší postavy, jakmile budete schváleni.

Jak si nastavím čas?
Čas můžete spravovat v Uživatelském panelu pod záložkou Nastavení, ovšem pokud nejste v jiném časovém pásmu, nebo se neměnil letní a zimní čas, není třeba do něj vůbec zasahovat.

Jak mohu skrýt svůj online stav?
Buďto při přihlášení zaškrtnutím příslušného políčka, nebo si zaškrtněte v Uživatelském panelu > Nastavení možnost "Skrýt moji přítomnost na fóru" na Ano a uložte. Ostatní s výjimkou vedení vás pak neuvidí ve výpisu online uživatelů.

Potrubní pošta
Pokud chcete někoho soukromě kontaktovat, napište mu dopis! Skrze potrubní poštu si můžete dopisovat, korespondenci neuvidí nikdo cizí. Obtěžující zprávy neváhejte nahlásit, ale pevně věříme, že náš antimudlovský filtr sem nevpustí nikoho, kdo by se dopouštěl zneužívání potrubní pošty.

Technická kouzla Jak vložím příspěvek?
V odpovídajícím tématu stiskněte tlačítko Odpovědět.

K čemu slouží tlačítko „Uložit koncept“ při psaní příspěvků?
Tato možnost vám umožňuje uložit si rozepsané zprávy pro pozdější odeslání. Pro jejich opětovné načtení navštivte uživatelský panel > přehled> koncepty příspěvků, odkud jsou dostupné k pozdějšímu dopsání.

Nedaří se mi přihlásit!
Ujistěte se, že zadáváte správné jméno a heslo. Pokud jste zapomněli heslo, můžete si jej nechat zaslat na váš e-mail.

Můžu používat HTML?
Bohužel nelze používat jakékoliv HTML formátování na tomto fóru a ani nelze tuto možnost zapnout. Jsou však definovány BBCode značky, které mohou HTML nahradit.

Co je BBCode?
BBCode je zvláštní implementace HTML. BBCode sám o sobě je podobný stylu HTML, tagy jsou uzavřeny v hranatých závorkách [ a ] a nabízí větší kontrolu nad tím, co a jak se zobrazí. Pro více informací o BBCode si prohlédněte stránku, která je dostupná přes stránku přispívání.

Jak můžu upravit nebo smazat příspěvek?
Jako běžný hráč můžete upravovat nebo mazat jen svoje vlastní příspěvky kliknutím na příslušné tlačítko v pravém horním rohu u příspěvku. Pokud již někdo odpověděl na váš příspěvek a vy ho upravíte, objeví se vám malinký dodatek u příspěvku, který ukazuje, kolikrát jste tento příspěvek upravovali. Tento dodatek se neobjeví, pokud zatím nikdo neodpověděl nebo pokud moderátor či administrátor změnili příspěvek (ti by měli sami zanechat vzkaz proč jej změnili). Normální uživatelé nemohou příspěvek smazat, pokud na něj již někdo odpověděl.

Můžu založit herní téma?
Pokud máte nápad, určitě se zkuste nejprve domluvit s vedením. Zakládání nových herních témat vysloveně zakázáno není, ale raději se pohybujeme v předem založených místech, než abychom vedli tři různé podniky typu hospoda. Bude-li se váš nápad líbit a dostane požehnání, v odpovídající sekci tlačítkem nové téma založte.

Nemám přístup do sekce!
Některé sekce jsou sice zvenčí viditelné, ale dovnitř mají přístup jen vybraní hráči. Pokud máte pocit, že se nemůžete dostat někam, kam byste měli (škola, etc.), určitě kontaktujte vedení.

Našel jsem zmínku o něčem ze světa Harryho Pottera.
I to se může stát. RPG byla původně založená právě na světě kouzel, cestování mezi Británií a Bradavicema, Amerikou a Ilvermorny. Jelikož ale existuje spousta takových školních her, od původního konceptu se upustilo. Někde mohla nedopatřením zůstat zmínka, klidně nám o ní dejte vědět!

Mám problém! Koho mohu kontaktovat?
Ohledně poruch, technických problémů a žádostí vždycky pište potrubní poštou někomu aktivnímu z vedení, nebo odešlete zprávuprostřednictvím formuláře "Kontaktujte nás" v dolní části domovské stránky. Pokud jde o obecný problém (chcete poprosit o radu, něčemu nerozumíte), nebojte se zeptat v sekci Drbací zákoutí (možná tím pomůžete někomu, kdo má stejný dotaz), nebo zaskočte na náš Discord.

Co znamená "Přihlásit mě automaticky při každé návštěvě"?
Tuto možnost můžete využít, pokud se přihlašujete z počítače doma a chcete zůstat přihlášeni, aniž byste museli pokaždé zadávat znovu heslo. Možnost nepoužívejte při přihlašování z veřejných prostor (kavárna, knihovna).

Co znamená "Smazat všechny cookies z fóra"?
Tuto možnost použijte, pokud vás fórum odhlašuje.